Výstup na Island Peak 6189m a trek k Mt.Everest 26.10. – 17.11. 2024

Nejoblíbenější nepálský trek přes sedla s výstupem na trekový vrchol Island peak 6189m s překrásnými výhledy na nejvyšší hory světa. Částečně se vyhneme frekventované turistické trase a staneme se součástí hor ve vysokohorských sedlech s dech beroucími  výhledy na hřeben osmitisícovek. Hlavní himálajský hřeben budeme skoro celý trek jako na dlani, uvidíme nejvyšší hory světa při úsvitu i ve světle zapadajícího slunce. V klínu nejvyšších hor světa možná přehodnotíme život. Výhledy nejenom na Mt. Everest, ale i na další osmitisícovky Lhotse, Makalu, Cho oyu. Mystické posvátné tyrkysové jezero Gokyo.

1.den Odlet z Prahy.
2.den Přílet do Kathmandu
3.den Prohlídka památek města – Svajambhunáth (turisty pojmenován jako „Opičí chrám“), tento chrámový komplex se nachází na pahorku západně od centra, prastará Stupa je věhlasným symbolem nepálského buddhismu, při dobré viditelnosti je odtud výhled na celé údolí Kathmandu; východně od centra se nachází Pašupatináth (nejposvátnější z hinduistických chrámových komplexů v Nepálu halící se do dýmu pohřebních hranic), nedaleko se nachází velká stúpa Boudha (patří k největším na světě a je nejvýznamnějším monumentem tibetského buddhismu mimo území Tibetu
4. den Brzký ranní let z Kathmandu nebo Ramecchapu do Lukly (2840 m) a první den treku do Phakdingu (2610 m) cca 3h.
5.den Trek údolím řeky Dudh Koshi, vstup do Národního parku Sagarmatha, první výhled na Mt. Everest, přenocování v Namche Bazaru (3440 m), které je hlavním obchodním centrem v oblasti Khumbu, cca 6h.
6.den Výstup na vyhlídkový hřeben nad Namche Bazarem (výhledy na Mt. Everest, Ama Dablam aj.), návštěva budhistického kláštera v Khumjung, ve kterém lze vidět yettiho skalp. Přenocování v Khumjung (3790 m), cca 4h a aklimatizační výstup nad Khunde k památníku Hillaryho.
7. den Trasa s výhledy na Mt. Everest a Ama Dablam , sestup a dále postupný výstup do osady Dole (4200 m), cca 6h.
8. den Kratší den, pozvolný výstup do Machherma (4470 m), cca 4h. Odpolední aklimatizační výstup na přilehlý hřebínek.
9.den Trek podél ledovcové morény a ledovcových jezer do Gokyo (4790 m) Gokyo je malá vesnice na úpatí hory Gokyo Ri přímo u břehu třetího jezera Gokyo. Cca 5h.
10. den Výstup na vyhlídkový vrchol Gokyo Ri (5360 m) s výhledy na zasněžené velikány (Cho Oyu, Mt. Everest, Makalu aj.), cca 4h. Odpoledne trek k pátému jezeru Fifth Lake (5000 m), 3h.Noc v Gokyo.
11. den Trek přes morénu ledovce Ngozumba do malé osady Dragnag (4700 m), cca 3h.
12.den Výstup do sedla Cho La (5530 m), odkud jsou výhledy na Ama Dablam a další vrcholky. Následuje sestup do osady Dzonglha (4830 m), cca 8 hod.
13.den Trek bez velkého převýšení do nejvýše položené osady Gorak Shep 5140,, přecházíme přes Lobuche (4910 m), cestou výhledy na Pumori, Ama Dablam. Cca 7h.
14.den Trek do nejvýše položené osady Gorak Shep (5140 m), dále trek do základního tábora pod Mt. Everest (Everest Base Camp, 5364 m), případně výstup na vyhlídkový vrchol Kala Pattar (5550 m), zpět do Lobuche, 8-10h.
15. Den Sestup do Dingboche (4410 m) a pozvolný výstup údolím řeky Imja Khola do osady Chhukhung (4730 m), cca 6h nebo přes sedlo Kongmaru La 5540m do Chukungu.
16.den Výstup na vyhlídkový vrchol Chhukhung Ri (5550 m), sestup zpět do Chhukhung, cca 3h, pozvolný výstup do základního tábora pod vrcholem Island Peak (5100 m), cca 3h, noc ve stanu.
17.den Brzy ráno začíná výstup na vrchol Island Peak (6189 m), horní část výstupu je po ledovci. Z vrcholu jsou nádherné výhledy na Mera Peak, Makalu, Lhotse, Lhotse Shar aj. Následuje sestup do základního tábora, noc ve stanu, cca 10-12h.
18.den Sestup přes Chukung, Dinboche do Pangboche (3930 m), cca 6h.
19.den Trek do Tengboche (3850 m), návštěva největšího buddhistického kláštera v oblasti Khumbu Tengboche Monastery, sestup po hlavní turistické cestě do Namche Bazar (3440 m). Cca 6-7h.
20.den Sestup údolím řeky Dudh Koshi do Lukly (2840 m). Cca 6-7h.
21.den Ranní let z Lukly do Kathmandu něbo do Ramecchapu, přejezd do hotelu.
22.den Pobyt v Kathmandu, individuální program, rezervní den. Možnost celodenního výletu do Bhaktapur, nejlépe zachovalého starého města a večerní Durbar square v Kathmandu. 23.den Odlet z Kathmandu, přílet do Prahy.

Cena : 68 000 Kč, 6 – 12 osob Cena obsahuje : letenka Praha – Kathmandu a zpět ( při ceně do 21 000 Kč na jaře a při ceně do 20 000 Kč na podzim ) při vyšší ceně bude účtován doplatek, i z tohoto důvodu  je vhodné přihlásit se co nejdříve), letenku Kathmandu – Lukla a zpět ( nyní se létá z Ramecchapu + dopravu do Ramecchapu najatým autem ), českého průvodce, místního průvodce s lezeckou licencí, ubytování v Káthmándú v hotelu vč. snídaní, na trekingu v lodžích, 2 x poplatek za tábořiště,treking permit, vstupné do NP, permit na Island Peak 125 USD + další poplatky spojené s výstupem, lezecké vybavení nepálského průvodce vč. lana, mapa oblasti, informační materiály, místní doprava
Cena neobsahuje : vízum 50 USD, strava, vstupné do památek cca 60 USD, případně nosiče – 1 nosič nese cca 22kg, ideální rozdělit mezi 1 – 3klienty, celkem mzda nosiče s pojištěním a dopravou cca 400 USD, odměnu pro nosiče cca 80 USD pro nosiče – každý platí poměrnou část dle nesených kg, osobní vybavení na výstup, pojištění léčebných výloh (nutné), pojištění storna zájezdu (doporučené). Obojí možno zajistit u CK Namche
Typ zájezdu : trekking s výstupem na trekový vrchol ( v horní části je ledovec a trhliny, strmější výstup zajištěný fixním lanem, zájezd je vhodný i pro jednotlivce, vždy se utvoří parta a neúčtujeme Vám jako jiné CK další platby za neobsazený pokoj druhou osobou!

Obtížnost : pro zdatnější se zkušeností s chůzí v mačkách. V sedlech může být led či uklouzaný sníh. Fyzickou kondici rozhodně nepodceňovat. Denní trasy 4 -10 hod čistého času + aklimatizační výstupy, denní převýšení cca 800m, ale většinou ve výškách nad 4000m, kde se dýchá hůře a pohyb je obtížnější. Výška nad 5500m je už docela znát, výstup není technicky příliš náročný, ale prověří každého.
Vybavení : spacák, karimatka, stan, treková obuv kotníčková – pevné boty na výstup, sandály, teleskopické trekkingové hole, oblečení i do mrazu, sluneční brýle, opalovací krém, pláštěnka, lékárna, lehké nesmeky do sedel, kde je občas led či uklouzaný sníh, na výstup sedák, karabiny, smyce, cepín, mačky, slaňovací osma či kyblík, vařič plyn. bombička- koupíme v Namche Bazaru, stačí 1 pro 4 osoby, jídlo – 2 snídaně a 2 večeře ve stanu.
Vhodné období na trek a výstup: jaro a podzim. Na jaře méně lidí a kvetoucí rhododendrony, v posledních letech i stabilní počasí. Na podzim bývá většinou jasná obloha především nad 3500m. Ovšem počasí neporučíme a je třeba být připraven i na nepřízeň. Ubytování a strava : 4 – 5 x v Kathmandu v hotýlku střední kategorie se snídaní, 2 -3 lůžkové pokoje, na treku v lodgích (jednodušší 2 lůžkové pokoje), strava v Kathmandu v restauracích a na treku v lodgích, 2 x ve vlastních stanech. Kromě přechodu sedel a výstupu na Island Peak procházíme vesničkami, kde se dá i naobědvat. S sebou na trek se hodí čokolády, salám, oříšky, ale jen na zpestření stravy v malém množství. Sladkosti se dají koupit i v horách. V ceně je zahrnuté ubytování a snídaně v Kathmandu.
Přihlášky :  Katalog zájezdů – Nepál – Solo Khumbu (cknamche.cz)


Cestovní pojištění na vyžádání zajistí CK Namche
Garantem tohoto zájezdu je CK Namche s pojištěním proti úpadku u pojišťovny Uniqa